Wystawa- wiosenna mandala

3 marca 2021

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w wystawie

Wiosenna Mandala

Cel wystawy:

- wywołanie radosnego nastroju związanego z nadchodzącą wiosną

- rozwijanie wrażliwości plastycznej i artystycznej

- utrwalenie nazw, kształtów figur geometrycznych, manipulowanie nimi, łączenie, przekształcanie

- promowanie rodzinnego, wspólnie spędzanego czasu

- poznanie nowej techniki plastycznej jaką jest mandala

Regulamin:

1. „Wiosenną Mandalę” może wykonać każde dziecko wspólnie z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami.
  2. Przedmiotem wystawy jest wykonanie mandali w kolorystyce wiosennej oraz umieszczenie w niej elementów figur geometrycznych.
  3. Technika:

- praca sporządzone w formacie koła o średnicy nie większej niż 25 cm

- mandala powinna być  wykonana dowolną manualną techniką plastyczną płaską: rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, techniki łączone

1. Każda praca powinna posiadać przyklejoną metryczkę, zawierającą: imię i nazwisko dziecka.
  2. Termin:prace można składać do dnia 03.2021r. (poniedziałek)
  3. Wszystkie „Wiosenne Mandale” ozdobią nasze przedszkolne.

Zachęcam dzieci i dorosłych do zabawy  i tworzenia „Wiosennych Mandali”.

Ewa Małachowska

Katarzyna Wójcik

Z a p r a s z a m y ! ! !

MANDALA

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza “koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.

Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata). Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. Chętnie posługują się nią mnisi buddyjscy, dla których wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji.

W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.

Korzyści z tworzenia mandali:

• rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja),
  • pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji,
  • pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli,
  • rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
  • pomaga się wyciszyć i zrelaksować.